Serap Meryem 1972 yılında Almanya’nın Siegen şehrinde doğdu. Reklam ve  Medya Danışmanı olarak Köln şehrinde  eğitimini tamamladı.
Bir müddet Almanya’da iş hayatına devam ettikten sonra, Türkiye’deki şirketlerin markalaşma  sürecinde destek vermek için 1997 yılında ülkesine dönüş  yaptı.

 Aslen Ankara’lı olmasına rağmen, Güneydoğu’da bir şirketi tercih ederek Gaziantep’e yerleşti. 2004 yılında Reklam ajansını açarak,         Güneydoğu’da Kurumsal Marka Stratejist olarak bir  çok şirkete kurumsallaşma ve markalaşma sürecinde danışman olarak hizmet verdi. Ayrıca bir çok siyasetçiye ve sanatçıya imaj  ve iletişim danışmanlığı yaptı.

Serap Meryem’in kurguladığı ve yazdığı 20 den fazla reklam film senaryosunun ve 1 uzun metrajlı belgeselin çekim ve animasyon şeklinde prodüksiyonu gerçekleşmiş ve yayınlanmıştır. Aynı zamanda dergi editörü olarak 2 yerel dergi çıkarmıştır.

2010 yılından itibaren araştırmalarını Kişisel Gelişim ve Aile İçi İletişim konularında yoğunlaştırmıştır. NLP, İletişim ve Başarı Ustalığı, Ennegram Eğitimi, Psikolojik Danışmanlık, Hipnoz ve birçok eğitim programına katılarak, hizmetini kişisel danışmanlık ve iletişim eğitimleri üzerinde devam ettirmiştir. Ayrıca Almanya İnnsbruck Üniversitesi uzaktan eğitim şeklinde Sosyal Pedagojik Danışmanlık ve Çiftler ve Aile Terapisti olarak  tamamlamıştır.

        Serap Meryem özellikle algı yönetimi, bilinçaltı teknikleri ve iletişim konusunda farkındalık oluşturmak için birçok konferans vermiştir.
    2018 yılında "İnsanları Okuma Sanatı" adında, kişisel gelişimi konu alan ilk kitabını çıkarmıştır.
2019 yılında evlilik öncesi doğru eş seçimi, evlilik öncesi tavsiyeler ve evlilikte sağlıklı iletişim konularının hepsini içinde barındıran,
"Evleneceğim, Evleniyoruz, Evlendik" isimli kitabını çıkarmıştır. Bu alanda konferanslar ve seminerler vererek, aile içi çatışmaları ile mücadele etmeye yoğunlaşmıştır.
2020 yılında TLT (Temperamental Life Teachment, Mizaçsal yaşam öğretisi) adında, ruhani ve fiziksel mizaç ilmini, bilinçaltı telkinlerini ve algı yönetimini ve doğal sağlık yöntemlerini içinde barındıran yeni bir kişisel gelişim programı tasarladı. Seminerler ve online eğitimleri ile bu programın uygulaması konusunda çalışmalara devam etmektedir. Aynı zamanda 2021 yılında Yeni Pazar Üniversitesinde "Psikoloji" Lisans Eğitimine başlamıştır.
Serap Meryem üç çocuk annesidir.