Evleneceğiniz erkek, annesine ve kız kardeşlerine nasıl davranıyorsa, muhtemelen size de o şekilde davranacaktır. Bu yüzden erkeğin annesi ve kız kardeşleri arasındaki ilişkileri çok iyi gözlemleyin. Annesine bağıran ve onu azarlayan bir erkek, evleneceği kişiyi de azarlayacak ve ona bağıracaktır. Kız kardeşine sahip çıkmayan, onu koruma altına almayan, ne yapıyorsa yapsın beni ilgilendirmez diyen bir erkekten, evlendikten sonra eşine sahip çıkıp onu koruyup kollayacağını beklemeyin. Şunu da vurgulamak isterim, sahiplenmek ayrı bir şeydir, sahip çıkmak ayrı bir şeydir. Bazı kızlarımızın bunu maalesef yanlış anladıklarını düşünüyorum.

Bir erkeğin eşine, annesine veya kardeşine sahip çıkması, onu benimsemesi, onun derdi ile dertlenmesi, onun yardıma ihtiyacı olduğunda, yardım etmesi, tehlikede olduğu zaman onu koruması, bir erkeğin fıtratında olan bir özelliktir. Bu özellik bir erkekte köreltilirse, özgüvensiz, bencil ve umursamaz bir kişilik ortaya çıkar. Böyle bir kişilikte ne bir evliliği idare edebilir, ne de kendi hayatını düzene sokabilir.

Sahiplenilmek istemek, ise kadınların fıtratında olan bir özelliktir. Feminist akımlar her ne kadar bu konuda bu fıtratı kabul etmeseler de, bir kadın olarak ben bu görüşteyim. Her kadın benimsenmek ister, kendini bir aileye veya eşine ait his etmek ister, zor durumda olduğunda ilk olarak eşinin onun derdine koşmasını ister, maddi manevi tüm ihtiyaçlarını eşinin gidermesini ister. Eğer bir kadın, “Ben kendi kendime yetiyorum ve kendi ayaklarımın üzerinde duruyorum, kendi tek taşımı da kendim alırım”  sloganını ısrarla benimsiyorsa, bu aslında erkeklerin çoğunun artık sahiplenme duygusunu kayıp ettikleri veya sahip çıkmayı çok aşırıya götürüp, sahiplendikleri içindir. Yani ya aşırı pasif davranıp, hiç sahip çıkmıyorlar, ya da çok aşırı aktif davranıp, bir mülk gibi sahipleniyorlar ve kıskançlık boyutuna geçerek, kadının hayatına her konuda müdahil oluyorlar.

Denge! Denge! Denge! 

Evlenmeden önceki tanışma döneminde her şeye “Evet” diyen erkeklerden uzak durun. Bir erkek nişanlımın hoşuna gitmeyebilir diye düşünerek, her şeye evet diyorsa, henüz kendi fikirlerini savunacak kadar olgun değildir. Olgun bir erkek, karşı tarafın isteklerini ve fikirlerini ölçüp tartar biçer ve kendi düşüncelerine ve değer yargısına göre olumlu veya olumsuz şeklide cevap verir. Her şeye evet diyen erkek, ilk başta bir kız için cazip gelebilir, fakat bir müddet sonra erkeğin özgüvensiz ve kimliksiz kişiliği, kızı rahatsız eder.

Erkek verdiği kararlarında dengeli bir örnek olmalı.

Biz anlaşalım gerisi önemli değil diye düşünmeyin! Evlilik sadece iki kişi arasında gerçekleşen bir olay değildir. İki insan hayatlarını birleştirdikleri zaman, iki tarafın ailesi de birbirleri ile anlaşmak ve ilgilenmek durumunda kalırlar. Dolayısı ile verilen her evlilik kararı, iki aileyi de etkiler ve ilgilendirir. Çoğu zaman gençlerimiz evlenecekleri kişinin kendi ailesi ile sorunlu olmasını, kendi ilişkileri için olumlu görürler. “Ailesi ile anlaşamıyorsa, evlendiğimizde de ailesi ile çok görüşmez”, diye bir algıya kapılırlar. Oysa bu tamamen yanlıştır. Erkek de, kız da karşı taraftaki aileyi kabullenip, benimsemesi gerekirler. Onlar ile bir aile olma çabasına girmeliler. Hatta evlendikten sonra eşinin kendi ailesi ile olan sorunlarını anlayıp, onların daha iyi anlaşmaları için yardımcı olmaya çalışmalıdırlar.

 

Bir erkek ile evlenme kararı almadan önce özellikle, kızların sorması gereken sorular vardır. Bu soruların cevabı size evlilik öncesinde, karşı tarafın tutumları hakkında ipuçları verebilir.

 

1.       Evlilik senin için ne ifade ediyor?

2.       Ailen ile ilişkin nasıl?

3.       Eşinde önem verdiğin ilk özellik ne olurdu?

4.       Eşinde en sevmediğin özellik ne olurdu?

5.       Sence senin olumsuz özelliklerin nelerdir?

 

 

Bunları sorarken biraz ilmi siyaset kullanın.

Soru yağmuruna tutmadan güzelce sohbetin içine serpiştirin.

Cevaplar size çok ciddi ipuçları verecektir.

Özellikle kızların eş seçiminde babalarının rolü son derece büyüktür. İlgili, eşleri ve kızları ile sağlıklı iletişimi olan babaların kızları daha şanslı görünse de, her erkeği babaları gibi zannedip, hatalı eş seçiminde bulunabilirler veya sürekli eksikler bularak evlenmekten vaz geçebilirler.

Kızların babaları ile sağlıksız bir iletişimi olduysa, babasına benzemeyen bir erkek seçmeye çalışırlar. Fakat bilinçaltında oluşan onaylanmama ve sevilmeme duygusunun etkisi ile çoğu zaman bilinçsiz bir şekilde, tam da babalarına benzeyen bir karakter ile evlenirler. Çoğu zaman bu benzerliğin farkına varamazlar. Burada tabi bir diğer olay, babaları ile olan iletişim imtihanlarından kaçındıkları için, bu iletişim sorununun sürekli farklı insanlar ile yine hayatlarına girmesidir. Hayatımızda çözemediğimiz her şey, büyüyerek ve şekil değiştirerek, yine hayatımıza girecektir.

Birçok kez, hep aynı şeyler başınıza geldiğini düşünmüşsünüzdür. “Neden hep ben, neden hep beni bulur böyle kişiler” diye düşündüğünüzde, bilin ki olay sizinle ilgilidir. Sizin

çözemediğiniz bir problem vardır.

Kaçtığımız ve umursamadığımız her imtihan ile mutlaka yine yeniden karşılaşacağız. Bu yüzden sorunu görüp, çözme yoluna gitmek en doğrusudur.

 

Ailelerindeki huzursuzluktan kaçmak için evlenen kişilerin, kendi evliliklerinde genelde iki kat daha fazla huzursuz olmaları işte bu yüzdendir.

Yorum Yap